Prep scoreboard: March 9 results; playoff schedules


Scores and schedules BOYS BASKETBALL

Southern California Regionals

Complete scores, schedule at cifstate.org

OPEN DIVISION

First Round—Friday

(8) Torrey Pines at (1) Torrance Bishop Montgomery, 7 p.m.

(6) St. Augustine at (3) Chatsworth Sierra Canyon, 7 p.m.

DIVISION I

Second Round—Saturday

(11) Vista at (3) Woodland Hills Taft, 6 p.m.

DIVISION II

First Round—Wednesday’s late game

L.A. George Washington 77, La Jolla Country Day 74

Second Round—Saturday

(13) Pasadena at (12) Mission Hills, 6 p.m.

DIVISION III

Second Round—Saturday

(8) Santa Fe Christian at (1) Ontario Colony, 6 p.m.

(14) Orange Glen at (6) Selma, 6 p.m.

DIVISION IV

Second Round—Saturday

(7) Torrance West at (2) Helix, 6 p.m.

DIVISION V

Second Round—Saturday

(12) Olympian at (4) Brawley, 6 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Southern California Regionals

Complete scores, schedule at cifstate.org

OPEN DIVISION

First Round—Friday

(5) Bishop’s at (4) Harvard-Westlake, 7 p.m.

(6) Etiwanda at (3) Mission Hills, 7 p.m.

DIVISION I

Second Round—Saturday

(8) La Jolla Country Day at (1) L.A. Windward, 7 p.m.

DIVISION III

Second Round—Saturday

(6) Serra at (3) L.A. Marlborough, 6 p.m.

(7) Mater Dei Catholic at (2) Camarillo, 6 p.m.

DIVISION IV

Second Round—Saturday

(5) Cerritos Valley Christian at (4) Rancho Bernardo, 6 p.m.

(6) Scripps Ranch at (3) Sun Valley Village Christian, 6 p.m.

DIVISION V

Second Round—Saturday

(7) Escondido Adventist vs. (2) Irvine Crean Lutheran at Woodbridge High, Irvine, 7:30 p.m.

BOYS SOCCER

Southern California Regionals

Complete scores, schedule at cifstate.org

Semifinals—Thursday’s results

Division III: Montgomery 2, Del Norte 1. Goals: Salceda (DN), Ruiz (M), Salazar (M). Saves: Fortis (DN) 5, Rabadan (M) 4.

Division V: El Cajon Valley 4, Smidt Tech 2. Goals: Cornelio (S), M. Ochoa (S), Delgadillo (E), Kalyana (E), Murad (E), Aleesha (E). Saves: Arreola (S) 2, Yokhanna (E) 2.

GIRLS SOCCER

Southern California Regionals

Complete scores, schedule at cifstate.org

Semifinals—Thursday’s results

Division II: San Marcos 0, Vista Murrieta 0, San Marcos wins 6-5 on penalty kicks.

Division III: Claremont 3, Our Lady of Peace 2

Division IV: Brentwood School 2, San Dieguito Academy 1

BASEBALL

More scores

Schedules

Standings

Bill Whittaker Classic

San Marcos 13, Mission Bay 3. WP-Whittaker (SM).

Francis Parker 3, University City 0. WP-Risse (FP). Notables: Setale (FP) SV.

Chula Vista 5, St. Augustine 2. WP-Rincon (CV). Notables: Iribe (CV) SV.

Bully’s Tournament

Maranatha Christian 4, Tri-City Christian 3.

High Tech SD 6, SD Southwest 1.

Serra 2, Sweetwater 0.

Escondido 2, Horizon Christian 1.

Mar Vista 17, Morse 2. WP-King (MV). Notables: Wilson (MV) 3-3, 2 R, 2B, 3 RBI; Borst (MV) 3-4, 3 R, 3 SB.

Hoover 6, Mount Miguel 5. Notable: Castillo (H) 4-4, 2 2B, 3 RBI; R. Medina (H) GW-RBI.

Brawley 4, Del Norte 2.

Olympian 7, Westview 3. WP-Galasso (O) 3-H. Notables: Galasso (O) HR; Ridgels(O) 3-4.

Hilltop Lolita’s Tournament

Granite Hills 4, Bonita Vista 0. WP-Hazelhurst (GH).

La Costa Canyon 4, Rancho Buena Vista 1.

Cathedral Catholic 5, El Capitan 4. WP-Straza (CC).

Poway 3, Valhalla 1.

Rancho Bernardo 8, Hilltop 1.

Pirate Classic

Clairemont 5, El Camino 4.

Classical Academy 3, Valley Center 0. WP-Peterson (CA). Notable: Anselmo (CA) 3-4, 2 2B.

Santa Fe Christian 8, San Dieguito 2. WP-Moody (SFC). Notables: Gerber (SFC) 3-4, 3 R; Stehlen (SFC) 2-2; Hoppen (SFC) 2-2; Moody (SFC) 2-2.

Sage Creek 6, Point Loma 6, 9 innings.

Mission Hills 2, Murrieta Mesa 1. WP-Arnold (MH). Notable: Liniak (MH) 1-3, R, RBI, 3 SB; Piro (MH) SV.

Steele Canyon 4, Mission Vista 1. WP-Luban (SC). Notable: Schirer (SC) SV; Yanez (SC) 3B, 3 RBI.

Oceanside 8, Escondido Charter 0. WP-Castro(O). Notables: Bala(O) 2 RBI.

Great Oak 3, Vista 1.

Route 66 Tournament

Mingus (Ariz.) 18, EC Southwest 1.

Chino Valley (Ariz.) 9, Holtville 2.

Needles 5, Palo Verde 1.

Holbrook (Ariz.) 13, Central 3.

Nonleague

Foothills Christian 2, Castle Park 1. WP-Link (FC). Notables: Kang (FC) GW-RBI.

Murrieta Valley 13, San Pasqual 1.

Army-Navy 7, Mountain Empire 1.

SD Jewish Academy 20, High Tech CV 7.

Otay Ranch 8, La Jolla 6. WP-Tovalin (OR). Notable: Artalejo (OR) 3-4; Canizales (OR) 2-5; Artalejo (OR) GW-run.

Canyon Crest 4, Monte Vista 2. Notable: Michaels (CCA) 1-3, 2 RBI; Blakeman (CCA) 5.2 IP, 3 H, ER.

Torrey Pines 11, Fallbrook 1. WP-Pike (TP) 2-0. Notable: Bingham (TP) 3-5, HR, 4 RBI.

Mt. Carmel 15, Kearny 1.

Bishop’s 4, Patrick Henry 0. WP-Schroeder (B). Notables: Littlefield (B) 2-2, RBI; Douglas (B) 2-3, 2 RBI.

SOFTBALL

More scores

Schedules

Standings

Cougar Classic

EC Southwest 6, West Hills 1.

Torrey Pines 10, Mission Hills 3. WP-White (TP). Notables: Poh (TP) 3-4, 2 R, 2B, HR, 4 RBI; Augur (TP) 2-3, 3 R, 2 2B.

Ramona 2, Rancho Buena Vista 0.

Eastlake 3, Patrick Henry 0. WP-Otero (E). Notables: Tropp (E) HR, 2 RBI.

Rancho Bernardo 3, EC Southwest 1.

Poway 6, San Pasqual 2.

Calexico 5, Point Loma 3.

Monte Vista Classic

Central 11, Calipatria 4.

Our Lady of Peace 9, Francis Parker 7. Notable: Martin (FP) 2-3; Jenkins (FP) 2-4, 2 RBI.

Helix 9, El Camino 1. WP-LaChance (H) CG, 8 H, R. Notable: Flores (H) 3-3, 2 2B, 3 R, RBI; Olivarria (H) 3-4, 2B, 2 3B, 2 R, RBI.

Mission Bay 11, Serra 0. WP-West (MB) 1-hitter, 16 K.

Calvary Christian Academy 15, SD Southwest 12. WP-Farfan (CCA). Notables: Wiles (CCA) 4 R; Hernandez(CCA) 2-4.

University City 14, Montgomery 0. WP-Ramsey (UC) 1 H, 9 K. Notables: Wyckoff (UC) 3-3, HR.

High Tech SD 10, Horizon Christian 1. WP-Runyon (HTSD). Notable: Warrens (HTSD) HR.

Nonleague

Mar Vista 14, Escondido Charter 0.

High Tech CV 22, San Ysidro 3.

Valley Center 7, Clairemont 6.

Monte Vista 18, Hoover 0.

La Jolla Country Day 9, Madison 2.

BOYS GOLF

Grossmont Hills League

Granite Hills 205, West Hills 241 at Sycuan Oakglen (35). Med: Archer (GH) 37.

Steele Canyon 193, Grossmont 222 at Steele Canyon (35). Med: Caldwell (SC) 35.

Grossmont Valley League

El Capitan 240, Monte Vista 354 at Barona (36). Med: Curo (EC) 41.

Helix 217, Santana 255 at Mission Trails (35). Med: Morgan (S) 40.

Mesa League

Otay Ranch 218, Mater Dei Catholic 262 at Eastlake CC (36). Med: Avaan (OR) 41.

South Bay League

Sweetwater 280 Mar Vista 333 at Salt Creek (36). Med: Josafat (Sw) 39.

Western League

Coronado 205, La Jolla 214 at La Jolla CC (35). Med: M. Valles (C) 35.

Nonleague

Eastlake 199, St. Augustine 222 at Riverwalk, Friars (36). Med: Johnson (E) 37.

Scripps Ranch 189, San Dieguito 208 at CC Rancho Bernardo (35). Med: Earle (SR) 34.

Carlsbad 191, Rancho Bernardo 195 at Bernardo Heights CC (36). Med: Ca. Plousha (C) 35.

Santa Fe Christian 198, Canyon Crest 237 at Lomas Santa Fe CC (36). Med: Geise (SFC) 38, Smith (SFC) 38.

Westview 220, San Pasqual 242 at The Vineyard (35). Med: Orren (W) 40.

Patrick Henry 212, Morse 278 at Balboa (36). Med: Kay (PH) 33.

La Costa Canyon 190, El Camino 200 at Arrowood (36). Med: Yamawaki (LCC) 35.

Torrey Pines 185, Cathedral Catholic 197 at Rancho Santa Fe (36). Med: Song (T) 35.

La Jolla Country Day 207, Valhalla 215 at Admiral Baker North (36). Med: C. Sisk (V) 33.

BOYS VOLLEYBALL

Nonleague

Pacific Ridge def. Poway, 25-15, 25-23, 23-25, 20-25, 15-12. Kills: Lee (PR) 34; Assists: Corbeil (PR) 38.

West Hills def. Morse 12-25, 25-21, 25-22, 26-24. Kills: Maat (WH) 10. Digs: Konold (WH) 6. Blocks: Anderson (WH) 3.

Montgomery def. Canyon Crest 25-21, 25-18, 25-23. Kills: Rodriguez (M) 15. Assists: Carreon (M) 21.

BEACH VOLLEYBALL

Pacific Ridge def. Canyon Crest, 3-0

BOYS LACROSSE

Nonleague

Valhalla 9, Foothills Christian 6. Goals: Washam (V) 4.

GIRLS LACROSSE

Avocado West League

La Costa Canyon 12, San Marcos 4. Goals: Bass (LCC) 4, Westgarth (LCC) 3. Saves: Kakovich (SM) 9.

Nonleague

La Jolla 17, Westview 5. Goals: Haeussler (W) 4.

BOYS TENNIS

Eastern League

Mira Mesa 12, University City 6

Grossmont Hills League

Steele Canyon 18, West Hills 0.

Helix 12, Santana 6

Grossmont 18, Valhalla 0

Pacific League

Santa Fe Christian 13, Pacific Ridge 5

Nonleague

Canyon Crest 9, Westview 9 (CCA wins in games 79-75)

Torrey Pines 11, Rancho Bernardo 7

Rancho Bernardo 11, La Costa Canyon 7

Westview 9, Canyon Crest 9 (CC wins in games 79-75)

BADMINTON

Eastern League

Scripps Ranch 13, La Jolla 4

BOYS SWIMMING

Nonleague

Bishop’s 85, University City 79.

La Jolla 106, Valhalla 77

GIRLS SWIMMING

Nonleague

University City 106, Bishop’s 70

Valhalla 106, La Jolla 79



Source link